Nepište sem reklamy ani řetězáky.

Někdy slova nestačí aby člověk vyjádřil co cítí... Vymysleme další! xD

16. února 2011 v 16:16 | Ehm... Míca? |  Deník šílené naivky
by: Cirilla Riannon (http://layouts.candita.cz/)

Asi by nebylo na škodu vymyslet spoustu nových slov. Třeba jako kdysi v baroku vymýšlely nová slova aby očistily český jazyk od cizích slov. Nic proti těm "učencům," ale nosočistoplena (kapesník) a knihovtipník (student) to už je trochu moc...
by: Cirilla Riannon (http://layouts.candita.cz/)

Tenhle článek s nadpisem asi nijak moc souviset nebude, ale myslím, že úvaha o nových slovech by byla dobrá... Možná ji někdy napíšu xD
No, nebudu otravovat svými stupidními nápady (třeba jak odstranit gravitaci), čtěte ;)


Myslím, že mé myšlenky jsou tak šílené, že je pochopí pouze někdo stejně šílený jako já, ale mohla bych vám to vysvětlit ehm, normální češtinou xD

Hrozně se mi stýská po letních bouřkách, jemných deštíků protrhávajících velká vedra, procházkách po Jiříkově do osmi večer, protože je ještě světlo, po lezení na stromy pro velké červené třešně...
Stýská se mi po vůni sena a čerstvě posečené trávy, po vůni léta! 

Jestli tahle zima neskončí, podniknu výpravu do jádra země a zruším gravitaci xD
Pořád poslouchám dokola tu samou písničku, střídám Paramore a Eminema s Written in the stars
a koukám z okna. Zataženo, každou chvíli začne pršet. Tohle se nedá přežít...

PS: dneska jsem s mým spolužákem (krásným, až to hezký není xD) probírali co je lepší. Jestli lyže nebo snowboard. Říkal totiž, že umí na snowboardu (borec - chtěla bych to taky umět!), ptala sem se ho jestli umí i na lyžích. Prý, že už ne... (xD tak primitivní!) 

Co je vlastně lepší? Bych řekla, že snowboard, ale štve mě, že ujížděj na sjezdovce sníh xDD
 


Anketa

Lyže X Snowboard?

Lyže 53.8% (7)
Snowboard 15.4% (2)
Obojí 30.8% (4)

Komentáře

1 Simi | Web | 16. února 2011 v 16:30 | Reagovat

nosočistoplena → preboha :DDDD

2 Tyno10 | Web | 16. února 2011 v 17:15 | Reagovat

máš už u mě hodnocení blogu snad se bude líbit =))http://tyno10blog.blog.cz/1102/vyhodnoceni-blog-pro-ehm-mica

3 Monulla* | Web | 16. února 2011 v 18:31 | Reagovat

ahojky jasně moc ráda spřatelím jdu si tě přidat :)

4 AlbertAders | E-mail | Web | 8. června 2018 v 5:21 | Reagovat

The prostate is central to the a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related condition in men younger than 55 years old. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common coming from all forms of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition associated with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma for the urinary tract or by infections received from other areas in the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to create what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some with the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for health and wellness and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations weekly will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to adopt to make sure a proper prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to go for prostate examination at least once 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama